Potrzebujesz Wentylator zadzwoń  dobierzemy nr Tel: 601 478 570

Wydarzenia

www.wentylatory.info.pl/szukaj-firmy
www.zawex.pl/?p=p_31&sName=wentylatory-scienne-%28przemysl-rolnictwo%29
www.zawex.pl/?p=p_4&sName=wentylatory-transportowe

Sonda

Jakich informacji bêdziesz szuka³/a w sewisie wentylatory.info.pl?




Zobacz wyniki

Parametry rekuperatorów - streszczenie

2012.11.20
Parametry rekuperatorów - streszczenie

Wydajno¶æ

 

 

Podstawowym parametrem rekuperatora jest wydajno¶æ podawana w [m3/h]. Nale¿y zwróciæ uwagê w jaki sposób producent lub sprzedawca okre¶la wydajno¶æ oferowanego przez siepie rekuperatora. Czêsto podawana jest jest wydajno¶æ maksymalna której rekuperator w praktyce po podpiêciu do instalacji nigdy nie osi±gnie. Powietrze z rekuperatora przechodzi nastêpnie przez instalacje –rury, kszta³tki ,rozdzielacze, filtry ,anemostaty które generuj± okre¶lone opory. Opór ten sprawia ze faktyczna wydajno¶æ na instalacji bêdzie mniejsza ni¿ maksymalna . By stwierdziæ faktyczn± wydajno¶æ rekuperatora nale¿y zapoznaæ siê z charakterystyk±. Na charakterystyce mo¿na sprawdziæ jak± wydajno¶æ ma urz±dzenie np. przy 150 Pa oporu. Po sprawdzeniu na charakterystyce okazuje siê ze zamiast 500 m3/h centralka przy 150 Pa mo¿e mieæ wydajno¶æ 250 m3/h.

 

 

Sprê¿

 

 

Na podstawie tego parametru podawanego najczê¶ciej w [Pa] mo¿na rozeznaæ tak zwan± „si³ê „ rekuperatora. Im wiêkszy sprê¿ tym rekuperator pokona wiêksze opory instalacji z mniejszymi stratami wydajno¶ci. Podobnie jak z wydajno¶ci± parametr ten najlepiej odczytaæ z charakterystyki rekuperatora. Przed wyborem rekuperatora najlepiej dysponowaæ obliczeniami co do oporów instalacji wentylacyjnej b±d¼ je¶li instalacja jest gotowa dokonaæ pomiarów oporów. Znaj±c t± warto¶æ mo¿emy na podstawie charakterystyk dobraæ rekuperator z odpowiednim sprê¿em gwarantuj±cym wydajno¶æ na zak³adanym poziomie.

 

 

Sprawno¶æ

 

 

Sprawno¶æ jest jednym z najwa¿niejszych parametrów rekuperatora, jest to parametr podawany w [%] okre¶laj±ca ilo¶æ ciep³a odzyskiwanego w stosunku do ilo¶ci ciep³a mo¿liwego do odzyskania. Producenci podaj± sprawno¶æ urz±dzeñ w sposób dosyæ dowolny, uciekaj± sie czêsto do podawania sprawno¶ci przy minimalnych wydajno¶ciach b±d¼ tez przy wilgotno¶ci i temperaturach ma³o spotykanych w praktycznym u¿ytkowaniu . Parametr ten najlepiej sprawdziæ z charakterystyki w funkcji wydajno¶ci ( mo¿emy wtedy sprawdziæ jak± sprawno¶æ ma rekuperator przy okre¶lonej wydajno¶ci ) Przy analizie sprawno¶ci istotny jest parametr wilgotno¶ci oraz ró¿nicy temperatur przy której podawana jest sprawno¶æ. Im wiêksza wilgotno¶æ tym wiêksza sprawno¶æ – czêsty trik producentów to podawanie sprawno¶ci przy wilgotno¶ci która w zim± praktycznie w pomieszczeniu wystêpuje sporadycznie.

 

 

 

 

Idea funkcionowania rekupracji (zaczerpniête z materia³ow reklamowych firmy TYWENT)

 

 

Moc zu¿ywana przez rekuperator

 

 

Najwiêkszy wp³yw na moc zu¿ywan± przez rekuperator maj± wentylatory i ich moc. Im mniejsza moc wentylatorów tym urz±dzenie zu¿yje mniej energii. Zdarza³o siê tak ze we wcze¶niejszych modelach rekuperatorów moc wentylatorów przewy¿sza³a korzy¶ci z zastosowania wymiennika ciep³a. W wersjach z dogrzewaniem nale¿y zwróciæ tak¿e uwagê na moc grza³ek (z regu³y elektrycznych). Energia elektryczna nie jest tania i grza³ki takie powinny byæ u¿ywane tylko do okresowego dogrzewania (du¿e mrozy) a nie do ogrzewania pomieszczeñ bo je¿eli bêd± za³±czone na sta³e korzy¶ci z rekuperacji nie bêd± odczuwalne w obni¿eniu rachunków.

 

 

Sterowanie i automatyka (regulatory falowniki)

 

 

Producenci i instalatorzy oferuj± ro¿ne sposoby sterowania rekuperatorami, pocz±wszy od tanich prostych rozwi±zañ typu rêczny prze³±cznik obrotów a skoñczywszy na uk³adach sterowania po³±czonych z czujnikami, sterownikiem programowalnym i obs³ug± z komputera lub pilota. Najprostsze sterowanie to regulacja wydajno¶ci rekuperatora za pomoc± zmiany prêdko¶ci obrotowej wentylatorów. Realizowane jest to za pomoc± regulatorów obrotów silników 1 fazowych a w przypadku silników trójfazowych sterowanie obrotami odbywa siê poprzez falownik. Czêsto w rekuperatorach stosowane s± silniki wielobiegowe gdzie zmiana biegów mo¿e byæ rêczna b±d¼ za pomoc± automatyki.

 

 

Wiêkszo¶æ rekuperatorów wyposa¿ona jest w uk³ad zabezpieczaj±cy urz±dzenie przed zamarzniêciem - najczê¶ciej uk³ad taki dzia³a na zasadzie okresowego wy³±czania wentylatora nawiewnego. Wy³±czanie to odbywa siê wówczas gdy zostanie zaburzony strumieñ powietrza przep³ywaj±cy przez rekuperator (osadzaj±cy siê szron na wk³adzie zaburza przep³yw) odpowiedni czujnik to wychwytuje i wy³±cza okresowo nawiew. Po usuniêciu oszronienia przep³yw wraca do normy i nawiew jest za³±czany z powrotem. Je¿eli rekuperator wspó³pracuje z nagrzewnic± powietrza to zazwyczaj stosowany jest uk³ad regulacji temperatury powietrza z nagrzewnicy oraz skald zabezpieczaj±cy urz±dzenie przed nadmiernym wzrostem temperatury w przypadku awarii wentylatora.

 

 

 

 

Wymiennik

 

 

Sercem rekuperatora jest wymiennik (wk³ad ) . Najczê¶ciej stosowane to wymienniki p³ytowo – krzy¿owe. ¦wie¿e powietrze zewnêtrzne i powietrze usuwane przep³ywaj± w przeciwnych kierunkach miedzy p³ytami wykonanymi z bardzo cienkiego aluminium - taki aluminiowy wk³ad mo¿na latwo wyj±c i przemyæ nap wod± z dodatkiem niewielkiej ilo¶ci detergentu. Sprawno¶æ odzysku jest spora choæ skuteczniejsze s± wymienniki przeciwpr±dowe. Na rynku sporo jest tak¿e wymienników krzy¿owych wykonanych ze specjalnego materia³u pozwalaj±cego na odzysk nie tylko ciep³a ale i wilgoci tak zwane „bez skroplinowe”.

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bież±co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE