Potrzebujesz Wentylator zadzwoń  dobierzemy nr Tel: 601 478 570

Wydarzenia

www.wentylatory.info.pl/szukaj-firmy
www.zawex.pl/?p=p_31&sName=wentylatory-scienne-%28przemysl-rolnictwo%29
www.zawex.pl/?p=p_4&sName=wentylatory-transportowe

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie wentylatory.info.pl?
Zobacz wyniki

Wentylatory Przemysłowe - Podział, Budowa, Zastosowanie

2018.06.16
Wentylatory Przemysłowe - Podział, Budowa, Zastosowanie

W branżach przemysłowych stosujemy szeroką gamę różnych urządzeń a wentylatory stanowią jej znaczącą część. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń okazuje się niezbędna w przypadku procesów produkcyjnych.

 

 

 

Zastosowania Wentylatorów Przemysłowych

 

 

 

Wentylatory potrafią odprowadzić niebezpieczne dla układu oddechowego człowieka gazy  (np. opary z cyny lutowniczej), odprowadzają też pyły które także nie są mile widziane w środowisku w którym pracują maszyny i człowiek. Są niezastąpione także w przypadku konieczności zapewnienia optymalnej temperatury pracy urządzeń odprowadzając od nich ciepło na zewnątrz. Oprócz podstawowych zastosowań można doszukać się wielu innych ciekawych rozwiązań opartych o użycie wentylatorów. wentylaW tym artykule skupimy się na rodzajach wentylatorów spotykanych w przemyśle i wyjaśnimy czym charakteryzują się dane typy wentylatorów.

 

 

 

Wentylator przemysłowy

 

 

 

Głównym zadaniem wentylatorów jest usuwanie z pomieszczeń powietrza wraz z gazami i zanieczyszczeniami które się w pomieszczeniu wentylowanym znajdują. Nie musi być przy tym kontrolowana jego temperatura, wilgotność bądź czystość.

 

 

 

Budowa Wentylatorów Przemysłowych

 

 

 

Wentylatory charakteryzują się mało skomplikowaną budową. Znajdziemy w nich głownie odpowiednio wyprofilowaną obudowę, łopatki które generują przepływ powietrza a te z kolei osadzone są na wale silnika za pomocą sprzęgła lub na stałe. Silniki napędzające wentylatory to przeważnie trójfazowe silniki asynchroniczne które możemy sterować za pomocą falowników.

 

Konstrukcja wentylatorów przemysłowych

 

 

Podział Wentylatorów Ze Względu Na Zastosowanie

 

 

 

Wentylatory to tak pospolite urządzenia że prawie nie zwracamy uwagi na ich obecność, a jednak towarzyszą nam dbając o jakość powietrza w pomieszczeniach w których się znajdujemy. Mówiąc o wentylatorach przemysłowych wyłonić możemy kategorie opisujące miejsce montażu. Wentylatory możemy spotkać montowane na dachu budynku bądź jego ścianach. Występują w wersjach okrągłych, prostokątnych, boczno - kanałowych bębnowych itp.

 

 

Wentylatory Dachowe

 

Wentylator Przemysłowy Dachowy

 

 

Przykład wentylatora dachowego o wykonaniu kwasoodpornym. Stosowany jest tam gdzie istnieje możliwość zanieczyszczenia powietrza przetłaczanego substancjami żrącymi itp.. Wentylatory te przystosowane są do pracy ciągłej w trudnych warunkach. Charakteryzuje się głośniejszą pracą i większą odpornością na zanieczyszczenia niż wentylatory z wirnikami bębnowymi.

 

 

Wentylatory Ścienne

 

 

Wentylator Przemysłowy Ścienny

 

 

Powyżej przykład wentylatora osiowego przeznaczonego do montażu ściennego. Dzięki dużej średnicy i niskim obrotom oraz specjalnie zaprojektowanym łopatkom wentylatory ścienne charakteryzują się dużymi wydajnościami i bardzo cichą pracą.

Wentylatory ścienne są stosowane do przewietrzania wielkogabarytowych budynków gdzie potrzebna jest duża wymiana powietrza tj. obiektów inwentarskich, hal produkcyjnych, maszynowni itd. Pozycję pracy można wybrać dowolnie.

 

 

Wentylatory Kanałowe

 

 

Wentylator Przemysłowy Kanałowy

 

Powyżej widoczny jest wentylator przeznaczony do montażu w kanałach nawiewnych lub wyciągowych. Stosowane m.in. w halach produkcyjnych, obiektach inwentarskich, warsztatach, magazynach, maszynowniach, w urządzeniach grzewczych oraz chłodniczych itp.

 

 

 

Podział Wentylatorów Ze Względu Na Konstrukcję Obudowy

 

 

 

Wentylatory można także podzielić na rodzaj ich budowy. Na rynku dostępne są wentylatory osiowe, promieniowe i diagonalne. W wentylatorze osiowym przepływ powietrza jest zgodny z osią wentylatora.

 

 

Wentylatory Osiowe

Wentylator o konstrukcji osiowej

Wentylatory osiowe sprawdzają się w większości przypadków gdy zachodzi konieczność wymuszania przepływu powietrza na krótszych odcinkach- służą np. do wentylacji pomieszczeń przez ścianę lub dach.

 

 

Wentylatory Promieniowe

 

 

W wentylatorach promieniowych powietrze zasysane jest osiowo, a wylot następuje promieniowo czyli prostopadle do osi wentylatora

 

Wentylator o konstrukcjo promieniowej

 

 

Występuje tutaj efekt odśrodkowy co przyczynia się do zwiększenia ciśnienia wylotowego gazów. Taka właściwość wentylatora promieniowego jest bardzo pożądana i wykorzystywana w przemyśle do wentylacji, transportu pneumatycznego oraz w systemach nadmuchowych i odpylających. Gdy mamy do czynienia z długimi kanałami wentylacyjnymi to wentylatory promieniowe będą idealnym rozwiązaniem.

 

 

 

Podział Ze Względu Na Wytwarzane Ciśnienie

 

 

 

Wentylatory dzielą się również na niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe. Jeśli wentylator generuje ciśnienie do 1000Pa mówimy o wentylatorze niskociśnieniowym, a jeśli więcej niż 5000Pa- wysokociśnieniowym.

 

 

Na rynku możemy spotkać wentylatory do zastosowań specjalnych np. chemoodporne które znajdują zastosowanie w transporcie gazów zawierających agresywne związki chemiczne. W wentylacjach przeciwpożarowych znajdziemy natomiast wentylatory które odporne są na działanie wysokich temperatur przez określony czas. Wentylatory możemy spotkać także w systemach grzewczych i chłodzących gdzie znajdują zastosowanie w nagrzewnicach czy klimatyzacjach.

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieş¹co?
© 2022 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE