Potrzebujesz Wentylator zadzwoń  dobierzemy nr Tel: 601 478 570

Wydarzenia

www.wentylatory.info.pl/szukaj-firmy
www.zawex.pl/?p=p_4&sName=wentylatory-transportowe
www.zawex.pl/?p=p_31&sName=wentylatory-scienne-%28przemysl-rolnictwo%29

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie wentylatory.info.pl?




Zobacz wyniki

Jaki Wentylator Łazienkowy Wybrać?

2018.06.29
Jaki Wentylator Łazienkowy Wybrać?

Wentylator łazienkowy jest sprzętem, który obecnie możemy spotkać w praktycznie każdej łazience. Dzięki temu niepozornemu urządzeniu możemy zachować w łazience odpowiedni mikroklimat oraz skutecznie walczyć z powstawaniem pleśni i zwiększyć komfort domowników. Aby jednak wentylator mógł prawidłowo realizować wszystkie wymienione zadania musi on zostać odpowiednio dobrany i zainstalowany. W tym artykule przedstawimy najważniejsze parametry wentylatorów, które należy brać pod uwagę podczas wyboru konkretnego modelu wentylatora łazienkowego. Ponadto przedstawimy również propozycje kilku według nas wartych uwagi modeli wentylatorów.

 

 

Czemu służy wentylator łazienkowy?

 

 

Najczęstszym problemem, pojawiającym się w polskich łazienkach, jest zbytnie nagromadzenie wilgoci czy za długie utrzymywanie się nieprzyjemnych zapachów. Skutkuje to zazwyczaj rozwojem błon bakteryjnych lub kolonii grzybowych. Jak zatem zapewnić ochronę naszemu lokum? Niezawodnym sposobem na zabezpieczenie łazienki przed grzybem i pleśnią jest wentylator łazienkowy - pomaga on utrzymać właściwy mikroklimat, pozwala kontrolować temperaturę oraz wilgotność powietrza. Jeśli zainwestujemy w wentylator łazienkowy odpowiednio dobrany do warunków, z pewnością zwiększy się komfort osób przebywających w pomieszczeniu i - co ważniejsze - zabezpieczymy powierzchnię przed wspomnianymi wcześniej konsekwencjami.

 

 

Jaki wentylator łazienkowy jest najlepszy?

 

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby wybrać idealnie dopasowany wentylator łazienkowy, trzeba wziąć pod uwagę również takie wytyczne jak m.in. napięcie, średnica kanału wentylacyjnego, miejsce zamontowania wentylatora czy funkcje dodatkowe dobieranego sprzętu. Wszystkie te aspekty są niezbędne do tego, aby wentylator łazienkowy spełniał wszystkie swoje funkcje bez zarzutów. Poniżej zamieszczamy wskazówki, które na pewno przydadzą się podczas wyboru idealnego wentylatora.

 

 

Wentylator Łazienkowy

 

 

Napięcie zasilania wentylatora łazienkowego

 

 

Jest to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze wentylatora, choć często nie przykłada się do niej wagi. Od wartości napięcia dobieranego sprzętu zależą jego pozostałe funkcje i właściwości. Przeważająca ilość modeli standardowych wentylatorów łazienkowych pracuje pod napięciem 230 V - to bardzo wygodna i łatwa opcja, choć w pewnych kwestiach nie jest zalecana. Coraz częstszym rodzajem wentylatorów stają się takie o napięciu 12 V, które montuje się przede wszystkim nad zbiornikami wodnymi (np. wanną czy kabiną prysznicową). To doskonałe rozwiązanie również w przypadku umieszczania wentylatorów łazienkowych natynkowych, które instaluje się na niedużej wysokości.

 

 

Miejsce zamontowania wentylatora

 

 

Najbardziej powszechnym miejscem, na którym montuje się wentylatory, to jedna ze ścian w łazience - dlatego też zdecydowana większość modeli przystosowana jest właśnie do takiego sposobu montażu. Jednak coraz większą popularność zdobywają także wentylatory przeznaczone do zamontowania w dość nietypowym miejscu, bo… na suficie. Oczywiście jest to w stu procentach możliwe, a to wszystko dzięki zamieszczonym w poszczególnych modelach łożyskom kulkowym. Tego typu sprzęt można znaleźć równie szybko, co standardowy, tak więc wszystko zależy od wymogów i preferencji użytkowników.

 

 

Jednym z najważniejszych aspektów dotyczących miejsca montażu wentylatora jest to, czy będzie się on znajdował w miejscu, gdzie może zostać polany wodą (np. bezpośrednio nad kabiną prysznicową). W takim przypadku powinno się rozważyć zakup specjalnego wentylatora 12 V, czyli z tak zwanym bezpiecznym zapięciem. Zyskamy wtedy całkowitą pewność, że sprzęt tak szybko się nie zniszczy i, co ważniejsze, nie będzie stanowił zagrożenia dla osób przebywających aktualnie w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że do zamontowania tego typu wentylatorów niezbędne będzie zastosowanie transformatora 12V.

 

 

Wydajność wentylatora

 

 

Jest to jedna z najważniejszych funkcji wentylatora, gdyż to od wydajności właśnie zależy komfort użytkowania łazienki, czyli na przykład to, jak szybko z łazienki zniknie para lub nieprzyjemny zapach. Najlepiej, by wydajność wentylatora była minimum trzy razy większa, niż objętość (kubatura) pomieszczenia. Taką wielkość można obliczyć w naprawdę łatwy sposób: wystarczy tylko pomnożyć powierzchnię łazienki przez jej wysokość. Obliczenia tego typu mają bardzo duże znaczenie w przypadku większych niż zazwyczaj łazienek, dlatego warto dokładnie sprawdzić wartość wydajności wentylatora jeszcze przed jego zakupem.

 

 

Wentylator łazienkowy a średnica kanału wentylacyjnego

 

 

Podczas wyboru odpowiedniego wentylatora łazienkowego powinno się także zwrócić uwagę na średnicę kanału wentylacyjnego, do którego nasz sprzęt miałby zostać podłączony. Najbardziej powszechnie spotykane są otwory o średnicy 100 mm, 120 mm, 125 mm czy też 150 mm. W nazwie danego modelu wentylatora powinna zawrzeć się wartość wymiaru średnicy otworu, do którego jest on przeznaczony. Nie zawsze są one oczywiste, dlatego poniżej zawarliśmy wyjaśnienia niektórych oznaczeń:

 

 

  • oznaczenie „100” lub „10” - dla wentylatorów przeznaczonych do otworu o średnicy 100 mm;
  • oznaczenie „120”, „12” lub „200” - to oznaczenia dla wentylatorów, które wchodzą do kanału o średnicy 120 mm (jednak można je również umieszczać przy kanałach o średnicy 125 mm);
  • oznaczenie „125” - są to wentylatory przeznaczone do kanału o średnicy 125 mm;
  • oznaczenie „150” lub „500” - dla wentylatorów do otworów o średnicy 150 mm.

 

 

Podsumowując, wielkość średnicy kanału wentylacyjnego powinna być uzależniona od wielkości pomieszczenia, a co za tym idzie, również wydajności wentylatora - im większe pomieszczenie, tym większy otwór oraz wydajność dobieranego sprzętu.

 

 

Głośność wentylatora podczas pracy

 

 

Dobrej jakości wentylator łazienkowy to przede wszystkim taki, który pracuje wręcz niesłyszalnie. W czasie zakupu odpowiedniego wentylatora warto więc pomyśleć o głośności wybranego rodzaju sprzętu. Wszystko to dlatego, iż różne modele mają inne poziomy głośności. Najcichsze z nich to z pewnością inteligentne wentylatory oraz takie przeznaczone do ciągłej pracy - ich głośność nie przekracza 21 decybeli. Pozostałe z gatunku cichych wentylatorów oscylują w okolicach od 25 do 27 decybeli, które porównywalne są do szeptu. To idealna opcja dla klientów, którzy szukają ciszy i spokoju przy najwyższym poziomie funkcjonalności.

 

 

Dodatkowe funkcje wentylatora

 

 

Chociaż często decydujemy się na wybór wentylatora łazienkowego w wersji standardowej (ręczne uruchamianie i wyłączanie), warto jest poznać także opcje „ekstra”, które zapewnią o wiele większy komfort użytkowania poszczególnych modeli. Takie dodatkowe funkcje z pewnością przydadzą się osobom, które cenią swój czas oraz doceniają perfekcyjne rozwiązania.

 

 

  • Wersja standardowa nie posiada żadnych dodatkowych funkcji. Wentylator zaś uruchamia się równocześnie z włączeniem światła w wybranym pomieszczeniu. Może być również załączany dzięki osobnemu włącznikowi zamieszczonemu w odpowiednim miejscu - wtedy użytkownik jest w stanie kontrolować czas trwania pracy w sposób tradycyjny, ręczny.
  • Opóźnienie czasowe, czyli tak zwany timer - taka funkcja pozwala na pracę wentylatora nawet po jego wyłączeniu; wystarczy tylko ustawić jego czas pracy. Zazwyczaj reguluje się go, w zależności od potrzeb, w przedziale czasowym od 2 do 30 minut. Należy pamiętać, iż tego typu wentylator łazienkowy wymaga podłączenia trójprzewodowego.
  • Dla osób, którym taka funkcja nie wystarcza, zaprojektowano również tak zwany automatyczny timer. Ten typ rozwiązania polega na uruchomieniu wentylatora dopiero po kilkunastu sekundach od włączenia światła w danym pomieszczeniu. Dlaczego? Jeśli wejdziemy do łazienki tylko na kilka sekund, praca wentylatora będzie całkowicie zbędna. Natomiast gdy zostaniemy tam dłużej, wentylator będzie działał nie tylko przez cały czas palenia się światła, lecz także przez określoną ilość minut po jego zgaszeniu. To doskonała opcja dla osób dbających nie tylko o środowisko, lecz także o swoje portfele - dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy mnóstwo energii, którą mogłoby zużywać niepotrzebne uruchamianie wentylatora.
  • Modele wentylatorów z czujką ruchu dysponują możliwością automatycznego włączenia się, gdy specjalny czujnik odnotuje jakiś ruch w pomieszczeniu. Dodatkowym plusem zakupienia tego typu wentylatorów jest obecność wspomnianego wyżej timera, który umożliwi pracę sprzętu w określonym przez nas czasie. Należy pamiętać, iż tego typu wentylator łazienkowy wymaga podłączenia trójprzewodowego.
  • Wentylatory z higrostatem (czyli inaczej: czujką wilgoci) uruchomią się w sposób samoczynny, gdy zamontowany w środku czujnik odnotuje, iż poziom wilgotności w wybranym pomieszczeniu przekroczy określoną wcześniej przez użytkowników wartość. Zazwyczaj takie modele wentylatorów również wyposażone są w funkcję timera, a także wymagają podłączenia trójprzewodowego (oprócz tych, które uruchamia się włącznikiem sznurkowym).

 

 

 

 

Dodatkowe wyposażenie wentylatora łazienkowego

 

 

Istnieje również szeroka gama gadżetów, które usprawnią pracę wentylatora, a także dostosują ją do wymogów użytkowników. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez klientów części wyposażenia dodatkowego wentylatorów to: włącznik sznurkowy oraz zawór zwrotny.

 

 

  • Włącznik sznurkowy - taki element wyposażenia dodatkowego idealnie sprawdzi się dla osób, które wolą samodzielnie kontrolować pracę wentylatora. Poprzez pociągnięcie sznurka zarówno uruchamia się sprzęt, jak i go wyłącza. Dzięki temu sami decydujemy, jak długo wentylator łazienkowy powinien działać.
  • Klapka zwrotna zaś chroni użytkowników wentylatora przed cofaniem się powietrza z kanału wentylacyjnego do łazienki głównie wtedy, gdy sprzęt nie pracuje. Jest to doskonały element dodatkowego wyposażenia dla ludzi, którzy mieszkają w bloku i dość często doświadczają przykrych zapachów z innych części budynku.

 

 

Design + funkcjonalność?

 

 

Jednym z istotnych czynników, które wpływają na wybór danego produktu, jest ich design - czyli po prostu wygląd zewnętrzny. Podobnie dzieje się w przypadku wentylatorów. Ważne jest, aby każda część wystroju pomieszczenia pasowała do całej reszty wyposażenia, dlatego na rynek wprowadza się różnorodne opcje dla danych modeli - tak, aby wentylatory spełniały nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Dla bardzo wymagających osób, które dbają o szczegóły, istnieje również możliwość zamówienia specjalnie wykonanego wymiennego frontu, który może zastąpić standardową, plastikową obudowę. W taki sposób design perfekcyjnie połączy się z funkcjonalnością pomieszczenia.

Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieş¹co?
© 2024 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE