Potrzebujesz Wentylator zadzwoń  dobierzemy nr Tel: 601 478 570

Wydarzenia

www.wentylatory.info.pl/szukaj-firmy
www.zawex.pl/?p=p_4&sName=wentylatory-transportowe
www.zawex.pl/?p=p_31&sName=wentylatory-scienne-%28przemysl-rolnictwo%29

Sonda

Jakich informacji będziesz szukał/a w sewisie wentylatory.info.pl?
Zobacz wyniki

Regulatory ciągu kominowego

2019.03.08
Regulatory ciągu kominowego

Zastanawiałeś się kiedyś, co może być przyczyną wysokich cen za ogrzewanie? Zbyt wysokie koszty ogrzewania wynikają z nadmiernego zużycia opału.

  • Zbyt szybki przepływ spalin przez piec - energia ucieka w komin

  • Ciąg kominowy zależy od wielu czynników: pogoda ( wiatr zmiany ciśnienia ), lokalizacja, kształt dachu, umiejscownie komina,  itp.

  •  W skrajnych przypadkach nadmierny ciąg zawyża spalania kilkukrotnie

 


 

Bardzo prostą regulację ciągu kominowego możemy realizować poprzez odpowiednie ustawianie szybra lub przepustnicy dolotu powietrza w kominku lub piecu, jednakże jest to rozwiązanie nie zawsze w pełni skuteczne i nie zapewniające stabilizacji ciągu. Tą zapewnia urządzenie zwane regulatorem ciągu, jego budowa jest dość prosta - posiada ruchomą przepustnicę z obciążnikiem, która pod wpływem podciśnienia w przewodzie kominowym wychyla się i wpuszcza dodatkowe powietrze – wpływa na ciąg kominowy. Działanie takie zapewnia stabilność ciągu i ogranicza jego fluktuacje powodowane np. wiatrem. Regulator ciągu kominowego służy do zmniejszenia zbyt dużego podciśnienia w przewodach kominowych, które występuje pomimo prawidłowego oszacowania pola przekroju poprzecznego przewodu kominowego, występuje przy zbyt dużym polu przekroju przewodu kominowego lub jest wywołane chwilowymi zmianami czynników atmosferycznych, np. podmuch wiatru.

 

Regulator ciągu będzie prawidłowo regulował pracą komina jeśli będzie znajdował się w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze, a dokładniej – w tym samym pomieszczeniu, z którego urządzenie grzewcze czerpie powietrze do spalania. 

 

Regulator ciągu kominowego służy do zmniejszenia zbyt dużego podciśnienia w przewodach kominowych, które:

  • występuje pomimo prawidłowego oszacowania pola przekroju poprzecznego przewodu kominowego,
  • występuje przy zbyt dużym polu przekroju przewodu kominowego
  • jest wywołane chwilowymi zmianami czynników atmosferycznych, np. podmuch wiatru.

 

Urządzenie jest przeznaczone do montowania:

  • na czopuchu łączącym piec z kominem
  • nad czopuchem
  • pod czopuchem

 

 

Przepustnica w Regulatorze Ciągu jest tak wyważona, że powstanie w przewodzie kominowym zbyt dużego podciśnienia powoduje otwarcie przepustnicy co powoduje dopływ powietrza do przewodu kominowego. Powoduje to zmniejszenie podciśnienia przez: schłodzenie spalin oraz zwiększenie oporów przepływu.

 

Zmiana nastawionego na Regulatorze Ciągu podciśnienia odbywa się przez zmianę wyważenia przepustnicy, której dokonuje się za pomocą pokrętła. Na pokrętle zaznaczona jest podziałka do nastawiania podciśnienia,na etykietce – znak wskazujący aktualnie nastawioną wartość podciśnienia.


Głównym zastosowaniem tego typu sprzętu jest stabilizacja i ograniczenie ciągu kominowego w kominie


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój Nick
Treść komentarza
Zadzwoń do nas!
17 855 51 28
Chcesz być
na bieżąco?
© 2020 P.H.U. ZAWEX, Krasne 830A, 36-007 KRASNE